Zorganizuj skrzynię narzędziową, jak profesjonalista

Zorganizuj skrzynię narzędziową, jak profesjonalista

Skrzynia narzędziowa lub wózek narzędziowy jest osobistym schowkiem i każdy ma inny pomysł na idealny układ dla swoich narzędzi. Jednak istnieje pewien podział i sposób organizacji narzędzi warsztatowych, który sprawia, że praca jest szybsza i łatwiejsza. Dzięki naszym podpowiedziom już nigdy nie będziecie musieli szukać klucza czy śrubokręta, którego akurat potrzebujecie.

Sortowanie typów narzędzi

Jeśli mamy narzędzia, które pochodzą z więcej niż jednego określonego rodzaju, takie jak imbusy, torxy czy narzędzia metryczne, przechowujmy je w osobnych szufladach, aby uniknąć chaosu. Jeśli posiadasmy wystarczającą ilość wolnego miejsca, posortowanie poszczególnych przyrządów, choć czasochłonne pozwoli na dłuższą metę zaoszczędzić czas. Wykonując konkretne zadanie nie będziemy mieli najmniejszych wątpliwości, gdzie szukać danego narzędzia.

Układanie narzędzi od góry do dołu

Z oczywistych względów cięższe narzędzia powinny znajdować się w dolnych szufladach skrzyni narzędziowej. Zapewnia to większą stabilność schowka. Więcej miejsca do przechowywania wymagają także elektronarzędzia np. wiertarka czy wkrętarka. Warto, więc również dla nich zarezerwować dolne szuflady skrzyni. Środkowe szuflady mogą być używane do przechowywania śrubokrętów, kombinerek i specjalistycznych narzędzi, dłut, przebijaków, przecinaków itp. Natomiast w górnych szufladach warto umieścić najmniejsze przedmioty takie, jak śrubki, gwoździe, podkładki. Te również możemy posegregować według rodzajów. Jeżeli skrzynia nie posiada odpowiednich przegródek, należy zaopatrzyć się w specjalne organizery do warsztatów. To genialne rozwiązanie, idealnie porządkujące przestrzeń.

Zrób to po swojemu

Ostatecznie powinniśmy zorganizować skrzynię narzędziową tak, aby pasowała do nas i naszego stylu pracy. Na pewno najważniejszą zasadą jest trzymanie najczęściej używanych narzędzi „pod ręką” w miejscu najłatwiej dostępnym. Rzadko używane sprzęty można umieścić w tylnej części szuflad. Niektórzy sortują narzędzia według producenta, inni według koloru. Każdy system jest dobry, jeżeli tylko ułatwia szybkie odnajdywanie potrzebnych przedmiotów. Doskonałym pomysłem są różnego rodzaju etykietki, które pozwalają stwierdzić, co jest w danej szufladzie bez konieczności jej otwierania. To również przydatne rozwiązanie, jeśli ze skrzynki narzędziowej korzysta więcej, niż jedna osoba. Jednak sprawdza się wyłącznie wówczas, gdy wszystko skrupulatnie odkładamy na swoje miejsce.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *