Zastosowanie nożyc w ogrodzie

Zastosowanie nożyc w ogrodzie

​Jeżeli marzymy o zadbanym ogrodzie, wybór odpowiedniej pary nożyc jest niezwykle ważny. Producenci akcesoriów ogrodniczych zadbali o to, aby był on również trudny. Co to są nożyce ogrodowe i jak wybrać właściwe narzędzie, aby wykonać poszczególne zadania w ogrodzie? Przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czym są nożyce ogrodowe?
Zasadniczo nożyce ogrodowe służą do cięcia gałęzi i łodyg o niewielkiej średnicy. Nie próbujmy używać nożyc ogrodowych na większych gałęziach, ponieważ ryzykujemy zniszczenie ostrzy. Do tej pracy konieczne są inne narzędzia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje nożyc ogrodowych, chociaż występują w różnych modelach i rozmiarach. Nożyce typu bypass działają podobnie, jak nożyczki z zakrzywionymi ostrzami. Górne ostrze nożyc jest ostre i przecina gałąź, podczas gdy dolne ostrze działa na zasadzie haka, przytrzymując gałąź w miejscu, aby zapobiec jej poruszaniu się. Nożyce kowadełkowe mają ostre górne ostrze i płaskie dolne ostrze. Nożyce tego typu wycinają gałęzie, podobnie, jak tniemy za pomocą noża na desce do krojenia.

Wybór i używanie nożyc ogrodowych
Chociaż rodzaj ścinania zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, większość ogrodników wybiera nożyce typu bypass. Dlatego? Wykonują one precyzyjne, czyste cięcia, podczas gdy nożyce kowadełkowe mają tendencję do kruszenia łodyg i gałęzi. Nożyce typu bypass lepiej nadają się do wykorzystania na ograniczonej przestrzeni. Przycinają kwiaty lub miękkie i delikatne gałęzie bez uszkadzania wrażliwych tkanek. Z drugiej strony nożyce kowadełkowe mogą być lepsze do wycinania martwych lub suchych gałęzi. Kiedy już podejmiemy decyzję o wyborze nożyc do ogrodu musimy wziąć pod uwagę ich cenę. Nożyce dobrej jakości, renomowanych producentów na pewno nie są tanie, ale jeżeli zadbamy o nie właściwie, przetrwają lata. Kupując nożyce, weźmy je do dłoni i wypróbujmy, aby upewnić się, że są wygodne. Dostępne są ergonomiczne nożyce, które z łatwością dopasowują się do kształtu dłoni. Istnieją także modele stworzone z myślą o mniejszych dłoniach. Niektóre firmy produkują nożyce ogrodowe leworęczne lub oburęczne. Upewnijmy się, że nożyce można zdemontować w celu łatwego czyszczenia. Poszukajmy koniecznie pary, która ma blokadę lub haczyk, aby ostrza były bezpiecznie zamknięte, gdy nie są używane. To ważne zwłaszcza, jeśli mamy małe dzieci.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *