Zalety kielni ogrodowej

Zalety kielni ogrodowej

​W murarstwie kielnia jest płaskim narzędziem, które służy do nakładania i rozprowadzania zaprawy lub tynku. Ten typ kielni jest inny, niż kielnia ogrodowa. Kielnia ogrodowa to nic innego, jak mała ręczna łopatka. Kielnie ogrodowe mają zwykle drewniane, plastikowe lub ogumowane metalowe uchwyty. Najważniejsza część szpachelki ogrodowej może być wykonana z różnych rodzajów metalu lub nawet z tworzywa sztucznego. Czasami metalowe łopatki są powlekane lub malowane.

Krótka charakterystyka kielni ogrodowych

Te ręczne łopatki są dostępne w różnych szerokościach, zazwyczaj od 2,5 do 12,7 cm. Wybór szerokości jest kwestią osobistych preferencji, chociaż niektóre szerokości są lepsze do wykonywania określonych zadań. Kielnie ogrodowe mogą mieć również płaskie lub zakrzywione ostrza. Najlepiej sprawdzają się szpachelki ogrodowe ze stali nierdzewnej z drewnianymi rączkami. Pięknie malowane, kolorowe kielnie wyglądają bardzo atrakcyjne, ale musimy mieć świadomość, że narzędzia ogrodowe, które nie są wykonane ze stali nierdzewnej, mają zwyczaj wyginania się, łamania lub rdzewienia. Z biegiem czasu, malowane lub powlekane kielnie zaczynają rdzewieć. Trudno tego uniknąć.

Właściwe dbanie o kielnię ogrodową

Prawidłowe czyszczenie i przechowywanie kielni z pewnością zwiększa jej żywotność. Tarcze łopatek powinny być czyszczone, dezynfekowane i wycierane do sucha po każdym użyciu. Podobnie jak w przypadku przycinarek czy sekatorów, zarażone elementy kielni mogą rozprzestrzeniać choroby z jednych roślin na inne. Kielnie ogrodowe nigdy nie powinny być pozostawiane na zewnątrz, bez względu na porę roku. Najlepszym sposobem przechowywania, gdy nie są używane, jest ich powieszenie. Większość kielni ogrodowych posiada zresztą otwór na końcu uchwytu służący do powieszenia narzędzia.

Kiedy i jak korzystać z kielni w ogrodzie?

Kielnie ogrodowe służą do kopania małych otworów, na przykład do sadzenia cebulek, roślin jednorocznych lub wieloletnich. Wykopanie otworu na drzewo lub krzew kielnią ogrodową zajmie dużo czasu i wysiłku. Ma ona zbyt mały rozmiar. Jednak w przypadku niewielkich roślinek sprawdza się doskonale. Kielnie ogrodowe służą również do wykopywania chwastów. Mogą zastąpić motyczkę ogrodową, szczególnie na ograniczonych przestrzeniach. Są w tej roli bardziej precyzyjne, a jednocześnie sięgają głęboko w ziemię, usuwając cały korzeń chwastu. Każdy, kto myśli o profesjonalnym dbaniu o swój ogród powinien zaopatrzyć się w różne rodzaje kielni ogrodowych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *