Wybierz odpowiedni papier ścierny

Wybierz odpowiedni papier ścierny

Szlifowanie jest jednym z podstawowych procesów w obróbce drewna. Materiał ścierny jest używany do wykończenia powierzchni, ale szlifowanie może nie być łatwe, gdy wybierzemy nieodpowiedni papier ścierny. Istnieje, bowiem wiele różnych rodzajów papieru. Musimy pamiętać o tym, że szlifowanie powierzchni jest procesem stopniowym, który zwykle rozpoczyna się od użycia gruboziarnistego materiału ściernego. Wykończenie szlifowania wymaga skorzystania z papieru drobnoziarnistego.

Szlifowanie ręczne czy maszynowe?

Szlifowanie maszynowe jest wygodnym sposobem szybkiego wykańczania dużych, płaskich lub zakrzywionych powierzchni. Obecnie dostępnych jest wiele doskonałych maszyn ułatwiających nam takie zadania. Konieczne jest, aby przy każdym szlifowaniu maszynowym zawsze używać ekstraktora, ponieważ wytwarzany pył jest jedną z najniebezpieczniejszych substancji w warsztacie i musi zostać usunięty u źródła. Szlifowanie ręczne stosuje się na mniejszych powierzchniach. Pył jest nadal wytwarzany, dlatego zawsze należy stosować maskę, a szlifowaną powierzchnię warto oczyszczać odkurzaczem warsztatowym.

Rodzaje papieru ściernego

Papiery ścierne zarówno do szlifowania maszynowego, jak i ręcznego są klasyfikowane według granulacji. Im mniejsza wartość tym większe ziarna. Wyróżniamy papiery ścierne:

– gruboziarniste (granulacja 40-80),

– średnioziarniste (granulacja 100-150),

– delikatne (granulacja 180-240),

– bardzo drobne (granulacja 320 i powyżej).

Rodzaje ścierniwa

Obecnie istnieją dwa powszechnie stosowane materiały do ​​szlifowania. Pierwszym jest tlenek aluminium, który jest bardzo odpornym na ścieranie syntetycznym materiałem ściernym odpowiednim dla wszystkich powierzchni drewnianych. Można go wykorzystać do szlifowania na różnego typu podłożach szlifierskich zarówno do narzędzi ręcznych, jak i elektronarzędzi. Drugim materiałem jest węglik krzemu, częściej używany na wodoodpornym papierze „Wet & Dry”. Jest wykorzystywany głównie do szlifowania karoserii samochodowych, ale nadaje się również do wielu innych drobnych prac wykończeniowych.

Zupełną nowością na rynku są materiały ścierne z rzepami, które umożliwiają całkowicie bezpyłowe szlifowanie, ręcznie lub maszynowe. Materiał ścierny jest przyklejony do materiału o otwartych oczkach, przez który cały kurz jest zassany do ekstraktora urządzenia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *