Wybieramy oświetlenie do pokoju!

Wybieramy oświetlenie do pokoju!

Jedną z najważniejszych spraw w trakcie urządzania wnętrza naszego domu jest dopasowanie odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia. Możemy mieć najpiękniejsze meble na świecie, ale jeśli ich nie ukażemy w odpowiednim świetle to niestety, ale mija się to z celem. Warto zastanowić się nad kupnem plafonu, który przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Jego zaletą jest to, że możemy znaleźć w sklepie jego bardzo wiele form, stylów oraz kolorów, a światło z niego jest rozproszone oraz nie skutkuje wyraźnymi cieniami. W ten sposób rozświetli on nasze pomieszczenie, ale go nie obciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o plafonie to zapraszam do lektury tego artykułu!

Plafon – co to jest?
Okazuje się, że plafon to stara nazwa, której kiedyś używano wobec dekoracji sufitów. Na pewno kojarzycie równoboczne płyty zdobione płaskorzeźbami albo freskami – to właśnie one były nazywane mianem plafon. Obecnie są one dostępne w takich zabytkowych wnętrzach jak apartamenty papieskie w Watykanie czy Sala Senatorska na Wawelu. Tak to wyglądało dawniej – teraz za plafony uważa się zwykłe, płaskie, mające także funkcje dekoracyjne lampy, które są zamocowane bezpośrednio do sufitu. Tego rodzaju oświetlenie jest zwykle przypisane do stylu art deco i możemy się z nim spotkać w różnych reprezentacyjnych miejscach w Stanach Zjednoczonych (chociażby w znanym nam wszystkim Empire State Building) oraz w wielu placówkach w Europie.

Zalety posiadania plafonu w domu!
Największym atutem plafonu jest to, że w zasadzie możemy dopasować go do niemal każdego wnętrza oraz wszędzie będzie się dobrze prezentował. W sklepach możemy dostać już plafon minimalistyczny, dekoracyjny z nutą glamour oraz taki bardziej nowoczesny. Ponadto na plus plafonu należy nadmienić także, że jest on niesamowicie łatwy w montażu, w związku z tym bez problemu jesteśmy w stanie go szybko zdemontować oraz przykręcić. Doskonale sprawdza się również w niskich pomieszczeniach, ponieważ wszelkie żyrandole oraz lampy wiszące zabierają oraz kradną trochę przestrzeni w naszych wnętrzach. Z racji, że nasze plafony są bardziej płaskie to zdecydowanie lepiej przepuszczają światło oraz doskonale komponują się z naszym pomieszczeniem. Warto wspomnieć także o tym, że taki plafon jest również wielofunkcyjny, ponieważ możemy zamontować go na ścianie, gdzie spokojnie może zastąpić na kinkiet, więc nie musimy używać go tylko jako lampy sufitowej. Ponadto plafony doskonale są w stanie wykreować nastrój w naszym pokoju, ponieważ tworzą one na suficie bardzo subtelną oraz charakterystyczną poświatę. Dodatkowe odbijają one światło od naszego sufitu, przez co wyśmienicie oświetlają całe nasze pomieszczenie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *