Wszystko na temat tapet

Wszystko na temat tapet

Tapetą, może być wykończone każde wnętrze. Można wykonać tą pracę samodzielnie. Warto przed tym wyzwaniem dowiedzieć się czym się charakteryzuje dana tapeta. Jak dopasować tapetę, aby pasowała do całego wnętrza bez względu gdzie się znajduje.

Tapeta, naniesiona starannie na ściany, może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Duży wybór kolorów i wzorów zadowoli na pewno wielu z nas. Tapeta nadaje się nie tylko na ściany, ale także sufit i nie tylko do miejsc suchych i mokrych. Jednym warunkiem jest jedynie to, że należy ją odpowiednio dobrać. Materiał ten jest idealny na lekkie nierówności lub wyciszenie ścian. Tapetę da się skorygować śmiało, jeżeli mamy kupione w zanadrzu jej ilość. Tapetę można także pomalować czy wyczyścić, szybko odnawiając w ten sposób powierzchnię.

Najczęściej, gdy kupujemy tapetę kierujemy się swoim gustem, a także wnętrzem naszego domu. Przed zakupem jej jednak, warto wiedzieć coś więcej na ich temat, aby dobrze wybrać. Dobry wybór to długie korzystanie z jej funkcjonalności i uroków dekoracyjnych.

Co powinniśmy wiedzieć na temat danych tapet:

tapeta papierowa: wykonana z jednej lub kilku warstw papieru. Te jednowarstwowe najlepiej pasują do wnętrz idealnych wykończonych, gdzie nie będą widoczne krzywizny lub ubytki. Są niestety trudne w utrzymaniu czystości i nie są odporne na wodę. Racja, można kupić tapetę papierową zmywalną, która jest powleczona lakierem lub cienką warstwą plastiku. Wtedy taką tapetę można myć, ale jest ona już droższa niż ta najzwyklejsza. Tapetę taką można także malować, więc w łatwy sposób można ją odnowić.

tapeta akrylowa: spód jej wykonana jest z papieru a wierzch z pianki akrylowej. Niestety nie nadają się kuchni czy łazienki, ponieważ są nie odporne na wilgoć. Trudno je utrzymać w czystości i niestety łatwo je uszkodzić, nawet podczas klejenia a co dopiero korzystania we wnętrz.

tapeta winylowa: spód ich jest wykonany z papieru a wierzch to płaski, spieniony winyl. Tapeta jednak idealna do każdego typu wnętrz. Odporna na wilgoć i zmywanie. Co daje nam większe pole do popisu, aby ją odnowić w szybki sposób. Tapety te idealnie maskują nierówności na ścianach, ale są mniej odporne na mocne ścieranie. Można spotkać się z tapetami, które są już pokryte klejem, co ułatwia ich klejenie na ścianie.

tapeta z włókna szklanego: są podobne do tkaniny. Odporne na szorowanie i wodę i można je malować. Idealne są do każdego wnętrza. Do kuchni, korytarza i łazienek. Minusem jednak jest ich usuwanie, ponieważ ciężko jest je usunąć. Bardzo często usuwa się je z tynkiem.

tapeta na podkładzie fizelinowym: tą grupę tapet stanowią jednocześnie tapety papierowe jak i winylowe, które spód tapety mają pokryte fizeliną. Przy ich klejeniu tapetę nanosi się bez kleju na ścianę, ponieważ wcześniej należy klej umieścić na ścianie. Nadają się do wszystkich pomieszczeń, bez względu na ich wykorzystanie. Po zrywaniu tapety może pozostać nam warstwa fizeliny, która może stanowić podkład pod następną tapetę.

tapeta tekstylna: są to włókna naturalne lub syntetyczne, podklejone spodem papierowym. Super takie tapety komponują się z wieloma dodatkami we wnętrzu. Można je wykorzystać do sypialni czy pokoi dziennych. Tapety te są bardzo miłe w dotyku i nadają ciepły klimat całemu wnętrzu. Z tworzyw sztucznych potrafią nadać wzór skóry, jedwabiu, weluru czy satyny.

tapeta z korka: spód tapety to papier a wierzch korek. Tapeta ta jest super materiałem dekoracyjnym. Ociepla doskonale wnętrze i dodatkowo tłumi hałas. Nie przyciągają kurzu co stanowi duży plus, ponieważ nie brudzą się aż tak szybko, jak inne. Najlepszy efekt w całym pomieszczeniu nadaje ta tapeta wykorzystana tylko na jednej ścianie.

rauhfaser: jest to tapeta połączona z papieru i wiór. Idealna na nierówności na ścianach. Niestety nadaje się tylko na suche ściany. Tapeta nadaje uroku wnętrz, poprzez chropowatość. Kolor wybieramy sami, bo wymalować ją możemy na każdy kolor.

Każdy z nas może dobrać tapetę idealnie do danego wnętrza, jeżeli tylko dobrze przeanalizujemy dane wskazówki podane powyżej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *