Triki optyczne, czyli jak wykorzystać kolory w pomieszczeniach

Triki optyczne, czyli jak wykorzystać kolory w pomieszczeniach

Gdy zabieramy się do malowania musimy pamiętać o sile, jaką mają kolory. Odpowiednie ich zestawienie czy dobranie właściwych barw pomoże nam oszukać nasze oczy w wielkości naszego wnętrza. Dlatego zanim wybierzemy farby, powinniśmy poznać kilka ważnych szczegółów, które pomogą nam dobrać idealne kolorystycznie barwy.

Przede wszystkim należy zacząć od tego jakiej wielkości mamy pomieszczenie. Jeżeli nie ma ono zbyt dużych rozmiarów, z pewnością powinno się unikać do jego malowania ciemnych barw, oczywiście mowa tutaj o malowaniu całego pomieszczenia na ciemne odcienie. Trak samo rozważnie należy dobierać farby gdy w do pomieszczenia dociera niezbyt wiele światła słonecznego lub jest ono dość niskie. Zbyt ciemne farby bowiem sprawią, że wnętrze wyda się nie tylko znacznie mniejsze, ale także będzie dość przygnębiające, przez małą ilości promieni słonecznych.

Ponadto należy zwracać uwagę na „ciepło” wybieranych kolorów. Dają one bowiem wrażeniem przytulności wnętrza. Gdy wybierzemy barwy chłodniejsze, niestety nie możemy na nie liczyć. Do ciepłych barw zalicza się przede wszystkim beże i jasne odcienie brązu czy żółci, także pomarańcze zaliczane są do tych barw. Ciepłymi kolorami nazywa się także jaśniejsze odcienie niebieskiego, jednak stalowy błękit uznawany jest już za kolor dość chłodny.

Gdy ktoś boryka się z problemem dość wysokiego pomieszczenia, wystarczy rozpatrzyć opcję pomalowania sufitu w innym, znacznie ciemniejszym i kontrastowym kolorze. Dzięki temu optycznie obniży on całe pomieszczenie. W innych sytuacjach powinno się stosować zazwyczaj odcień jaśniejszy o ton od tego, który będzie stosowany na ścianach. Wtedy całe pomieszczenie wyda się znacznie przestronniejsze, nawet jeżeli w pierwszej chwili nie będzie widać żadnej różnicy.

Gdy naszym problemem jest to, iż pomieszczenie jest stosunkowo długie , wykorzystajmy ciemne barwy. Pomalowane na ciemniejszy odcień krótsze ściany dadzą ciekawy efekt optycznego zbliżenia do nas i tym samym zmienią postrzeganie pomieszczenia jako niezwykle długiego. Tak samo można postąpić, jeżeli nasze pomieszczenie wydaje się nam zbyt szerokie. Jednak wtedy na ciemny kolor trzeba pomalować dłuższe jego boki wtedy wizualnie się do siebie przybliżą. Jak widać, wybór odpowiedniego koloru farby ma dość istotne znaczenie. Warto więc na niego poświęcić sporo czasu. Gdy nie możemy znaleźć koloru który nam odpowiada jako gotowej farby, dzisiaj bez trudu możemy skorzystać z usług jakie oferują mieszalnie farb. Można tam stworzyć dowolny kolor i mieć pewność, iż w razie konieczności uda się go bez problemu ponownie odtworzyć.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *