Tarcze do szlifowania

Tarcze do szlifowania

​Tarcza szlifierska służy do cięcia, wykańczania lub szlifowania metali oraz innych typów powierzchni. Koła są zwykle wykonane z materiału kompozytowego składającego się z kruszywa gruboziarnistego sprasowanego i sklejonego ze sobą za pomocą matrycy cementującej, czyli tzw. wiązania. Tarcze zużywają się podczas pracy, a ich żywotność w ogromnym stopniu zależy od jakości i zastosowania. Niektóre tarcze wytrzymają miesiąc intensywnej eksploatacji, inne posłużą nam nawet kilka lat. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich tarcz.

Rola tarcz do szlifowania
Tarcze szlifujące są ważnym narzędziem w procesie wykańczania powierzchni. Oprócz tego, że są używane do usuwania różnych materiałów. Okazują się także bardziej użyteczne w ostrzeniu krawędzi skrawającej narzędzi skrawających. W porównaniu z tradycyjnymi, ręcznymi metodami szlifowania, tarcze szlifujące mają o wiele więcej zalet. Jedną z najistotniejszych jest szybkość usuwania materiału. Szlifowanie ręczne zajmuje o wiele więcej czasu. Co istotne wymaga również bardziej intensywnej pracy. Tarcze do szlifowania pozwalają wykonać tę samą czynność nie tylko w krótszym czasie, ale i mniejszym nakładem sił. Możemy zauważyć również lepszy efekt końcowy. Tarcze do szlifowania są po prostu dokładniejsze.

Wskazówki, jak wybrać odpowiedni rodzaj tarcz Najważniejszym kryterium doboru tarcz szlifujących jest rodzaj obrabianego materiału. Zanim wybierzemy konkretny rodzaj tarczy zastanówmy się, z jakim tworzywem mamy do czynienia. Najbardziej powszechnym i uniwersalnym typem tarcz są tarcze do metalu, które możemy wykorzystać do cięcia i szlifowania stali oraz metali żelaznych. Mogą nie być najlepszym rozwiązaniem w przypadku metali kolorowych takich, jak miedź czy aluminium. Na powierzchni tych metali po zastosowaniu zwykłej tarczy do metali mogą pojawić się zadziory oraz przebarwienia.

Metale kolorowe lepiej szlifować tarczami, które posiadają specjalne dodatki w materiale ściernym. Innych rozwiązań wymagają również powierzchnie ze stali nierdzewnej oraz plastiku. Mając do czynienia z bardzo twardą powierzchnią np. betonem, kamieniem czy ceramiką, powinniśmy wybrać tarcze diamentowe. Jednak należy brać pod uwagę również rodzaj zadania, jakie będziemy wykonywać, w przeciwnym razie tarcza zużyje się bardzo szybko, nie spełniając w ogóle swojej roli.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *