Różne typy pił ręcznych i ich zastosowania

Różne typy pił ręcznych i ich zastosowania

​Piły są używane od tysięcy lat. Przeżyły jednak ogromną ewolucję od momentu ich wynalezienia. Obecnie piły mają spełniać określone, specjalistyczne zadania, dostosowywać się do nowych rodzajów materiałów oraz wymagań technologicznych. Dzisiejsza „kompletna” kolekcja narzędzi obejmuje różnorodne piły, od pił tarczowych przez piły specjalistyczne po piły stołowe. Istnieje również wiele fachowych narzędzi do cięcia, ale nie są one powszechnie używane poza branżami, dla których zostały opracowane. W większości przypadków kształt piły oraz kształt i liczba zębów określa sposób użycia piły.

Piły łucznicze
Ich nazwa jest nieprzypadkowa. Kształtem rzeczywiście przypominają łuk, gdzie ostrze pełni rolę cięciwy. Piła łucznicza jest wykorzystywana raczej do prac na zewnątrz, niż w pomieszczeniach. Doskonale sprawdza się do przycinania drzew, cięcia kłód, ale może być również wykorzystywana do innych zgrubnych cięć. Posiada stosunkowo długie ostrze z licznymi ząbkami poprzecznymi zaprojektowanymi do cięcia materiału podczas pchania i ciągnięcia.

Piły poprzeczne
Zaprojektowane specjalnie do cięcia grubego drewna, mają dosyć grube ostrze, z dużymi, zębami. Tradycyjne dwuosobowe piły poprzeczne (zwane także piłami do ścinania) mają rączkę na każdym końcu i są przeznaczone do używania przez dwie osoby. Dzięki nim można łatwo przeciąć prostopadle pień drzewa. Bardziej popularna jednoosobowa piła poprzeczna świetnie nadaje się do cięcia tarcicy, przycinania gałęzi lub desek.

Piły do metalu
Idealne do cięcia rur i przewodów metalowych. Piła do metalu jest jednym z najpopularniejszych rodzajów pił. Jest lekka i wbrew nazwie uniwersalna. Równie dobrze, jak z metalem, poradzi sobie z drewnem, plastikiem i innymi materiałami. Ostrze jest w niej wymienialne, więc można dostosować je do specyficznego cięcia. Niektóre piły są narzędziami ogólnego przeznaczenia. Przykładem może być tradycyjna piła ręczna. Inne są przeznaczone do konkretnych zastosowań np. specjalne piły ślusarskie, piły fornirowe, piły do betonu czy piły do tapet. Wyposażenie warsztatu nie jest kompletne bez piły. Jednak w przypadku, gdy jednak korzystamy z tego narzędzia sporadycznie, wybierzmy piłę o najszerszym, uniwersalnym zastosowaniu. Jeżeli używamy tego typu narzędzi w codziennej pracy, zainteresujmy się szerokimi możliwościami, jakie dają różne rodzaje pił.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *