Różne typy młotków

Różne typy młotków

​Właściwy młotek do pracy jest niezbędny każdemu majsterkowiczowi. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele rodzajów młotków oferują nam producenci tego typu narzędzi. Istnieją różne rodzaje młotów. Niektóre są najlepsze do obróbki drewna, podczas gdy inne są bardziej przydatne w domu lub na placu budowy. Wbijanie gwoździ wymaga innego narzędzia, niż wbijanie palików do ziemi. Mając to na uwadze przedstawiamy najpopularniejsze typy młotków.

Młotek stolarski
Młotek stolarski służy do operowania dłutami lub do łączenia elementów drewnianych. W tym przypadku sprawdza się bardziej, niż młotek metalowy, który może uszkodzić delikatny materiał, na którym pracujemy. Młotek stolarski z reguły posiada drewniany uchwyt oraz drewnianą główkę. Zwężająca się główka pozwala zapewnić odpowiedni kontakt z powierzchnią. Dzięki niej możemy również łatwiej kontrolować kąt wbijania. Ten rodzaj młota jest przeznaczony dla osób, które chcą wywierać nacisk jedynie na określoną część drewnianego materiału, z którym pracują, nie uszkadzając go w żaden sposób.

Młotek o miękkiej końcówce
Istnieje wiele rodzajów młotków o miękkiej powierzchni główki, wykonanej z szerokiej gamy materiałów. Obejmują one zarówno twardą, jak i miękką gumę, plastik oraz miedź. Istnieją nawet młoty z wymiennymi miękkimi głowicami, które pozwalają na używanie na różnych powierzchniach, które chcemy chronić podczas pracy. Młotki o miękkich końcówkach są świetne w przypadku delikatnych materiałów np. elementów chromowanych, cienkich lub miękkich stali, które wymagają pewnego ukształtowania.

Młotek uniwersalny
Kiedy większość ludzi myśli o młotach, jest to zazwyczaj pierwszy obraz, który pojawia się w ich głowie. To najlepszy rodzaj młota do większości rodzajów prac ogólnych, prac stolarskich lub budowlanych. Uchwyty młotków uniwersalnych wykonane są z drewna hikorowego, z włókna szklanego lub ze stali. Niektóre posiadają gumową wstawkę, która zapewnia dodatkowy komfort i kontrolę. Wyposażone są z reguły w zakrzywiony pazurek z wycięciem w kształcie litery V, dopasowany do gwoździ dowolnej wielkości. Możemy dzięki niemu z łatwością wyciągnąć wbity gwóźdź. Pazurek może służyć także do innych celów np. podnoszenie desek podłogowych lub podważanie zamkniętych skrzyni czy pojemników. Jeżeli naszym zamiarem jest kupienie młotka, który będzie przydatny do różnych rodzajów prac, wybierzmy młotek uniwersalny, zamiast całego zestawu młotków.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *