Oświetlenie ogrodowe podstawą klimatycznego ogrodu!

Oświetlenie ogrodowe podstawą klimatycznego ogrodu!

Oświetlenie ogrodowe jest rzeczą wyjątkowo praktyczną, dlatego też każdy, kto marzy o pięknym i jednocześnie funkcjonalnym ogrodzie, powinien kwestię założenia oświetlania zewnętrznego przemyśleć. Wybór jest duży, a ceny często bardzo atrakcyjne, tym bardziej więc inwestycję taką warto poczynić.

Jakie funkcje pełni oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe pełni szereg różnych funkcji. Przede wszystkim ma ono zapewnić bezpieczną komunikację w godzinach wieczornych. Jak nietrudno się domyślić, ciężko jest poruszać się w ciemności. Wypoczynek w ogrodzie jest o wiele przyjemniejszy i bezpieczniejszy, gdy miejsce to jest dobrze oświetlone. Naturalnie lampy ogrodowe, których wybór jest niesamowity wręcz, mają zdobić ogród. Niezależnie od charakteru ogrodu oraz możliwości finansowych właściciela, można dobrać takie oświetlenie, które w cudowny sposób będzie podkreślało i wydobywało naturalne piękno ogrodu, każdy jego fragment, który zasługuje na wyeksponowanie.

Jakie są rodzaje oświetlenia ogrodowego?

Pod hasłem „oświetlenie ogrodowe” kryje się bardzo wiele i można je podzielić według różnych kryteriów. Po pierwsze można wyróżnić lampy stojące oraz wiszące, reflektory, reflektorki i kinkiety (montowane do ściany budynku), latarnie. Jest to, można by rzec, standardowe wyposażenie ogrodu, jeśli chodzi o oświetlenie. Warto zwrócić uwagę na specjalne oprawy najazdowe oraz dogruntowe. Należą do szczególnie wytrzymałych, można po nich swobodnie chodzić, bo są do tego przystosowane (stosowane między innymi przy podjazdach do garażu, przy alejkach). Jeszcze innym rodzajem oświetlenia zewnętrznego, ogrodowego są specjalne lampy do zbiorników wodnych, na przykład ozdobnych oczek wodnych, fontann, wodospadów. Tego typu konstrukcje prezentują się wyjątkowo malowniczo, gdy są podświetlone nocą. Omawiając rodzaje oświetlenia ogrodowego nie można zapomnieć o bardzo praktycznych lampach, które posiadają wbudowane czujniki zmierzchowe oraz czujniki ruchu.

Ile kosztuje oświetlenie ogrodowe?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że dość ciężko jest jednoznacznie określić cenę lamp ogrodowych. Oczywiście wynika to z faktu, iż wybór wśród tego typu produktów jest ogromny, istnieją na rynku różni producenci, same produkty mogą być lepszej czy gorszej jakości, posiadać różne parametry. W poszczególnych sklepach ceny tego samego produktu mogą się różnić. Dlatego też tak bardzo ważne jest to, aby przed zakupem porównać możliwie jak najwięcej ofert w różnych sklepach. Z racji tego, że obecnie niemal każdy może bez większych trudności skorzystać z Internetu, warto sprawdzić wybrany produkt w kilku sklepach internetowych. Jest to zadanie o wiele łatwiejsze i szybsze do wykonania niż jeżdżenie od sklepu do sklepu.

Jeśli chodzi przykładowo o oświetlenie solarne, najtańsze lampy solarne można kupić już za około 5zł za sztukę, ale kupimy również takie za 30, 100 czy 400zł. Od czego zależy cena? Zarówno do wielkości lampy, materiałów z jakich została wykonana, od mocy oraz klasy szczelności, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę! Jeżeli z kolei mowa o oświetleniu do wody, znacznie tańsze są lampy pływające od podwodnych. Te pierwsze (najbardziej proste modele) można nabyć za kilka złotych za sztukę. Lampy podwodne są dość drogie ze względu na sposób wykonania, warunki w jakich mają działać – około 100zł za jedną lampkę. Wszelkiego rodzaju kinkiety dobrej jakości można nabyć za około 100-200zł/sztuka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *