Odpowiedni stół w małej kuchni

Odpowiedni stół w małej kuchni

Aranżacja ograniczonej przestrzeni może sprawić kłopoty – w kuchni musza znaleźć się wszystkie niezbędne meble oraz sprzęty i trudno w tym przypadku z czegokolwiek zrezygnować. Kluczem do estetycznego i funkcjonalnego wnętrza jest dobór poszczególnych elementów i ich ustawienie. Jeśli dysponujemy małą kuchnią, każda decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana – dotyczy to również stołu, który w niewielkim wnętrzu pełni wiele funkcji. W małej kuchni stół nie będzie zapewne służył wyłącznie do spożywania posiłków. Niejednokrotnie na jego blacie będą też przygotowywane potrawy.

 

Kształt i rozmiar

Przed zakupem trzeba przede wszystkim upewnić się, że wybrany model nie będzie za duży i nie warto polegać tylko na wrażeniach wzrokowych, ale przede wszystkim dokładnych pomiarach. W dużej sklepowej sali stół może wydawać się mniejszy, a po ustawieniu go w kuchni, przytłoczy niewielkie pomieszczenie.

Kształt stołu to z pozoru wybór bardziej estetyczny, ale jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, warto nieco dłużej rozważyć tę decyzję. Gdy kuchnia jest dodatkowo wąska, lepszym rozwiązaniem może okazać się dosunięcie mebla do ściany, a będzie to możliwe wyłącznie w przypadku stołu kwadratowego i prostokątnego. Jeśli takie rozwiązanie nie zapewnia miejsca wszystkim domownikom, konieczne okaże się ustawienie stołu w pewnej odległości od ściany. Ograniczeniem będą jednak szafki, musimy bowiem zadbać o ich swobodne otwieranie. Bezpieczniejszym modelem wydaje się stół o kształcie kwadratu lub koła, prostokątne stoły, chociaż zapewniają biesiadnikom dużo przestrzeni, mogą nie sprawdzić się w każdej kuchni.

Pomysłowe rozwiązania

Z myślą o niewielkich kuchniach powstało co najmniej kilka udogodnień związanych ze stołami. Warto zapoznać się z ofertą wysuwanych blatów czy stolików, które mocuje się do ściany i można je dowolnie składać i rozkładać. Klasyczne i nierzucające się w oczy będą idealnym rozwiązaniem, jeśli tradycyjny stół przeszkadzałby w swobodnym poruszaniu się po kuchni.

Alternatywą dla stołu może stać się również bufet, czyli po prostu wolny kawałek blatu, do którego dostawimy wysokie barowe krzesła. Może być umieszczony na przykład pod oknem, co zapewni nam dodatkowo widok. Barowy blat pozwoli również oddzielić kuchnię od salonu w przypadku otwartych przestrzeni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *