Naprawienia narożników ściennych

Naprawienia narożników ściennych

Nie wszystkie prace które musimy wykonać w naszych domu wymagają wzywania fachowca. Bardzo wiele z nich bez trudu możemy wykonać samodzielnie, nawet jeżeli nie mamy w tej kwestii zbyt dużej wprawy. Do takich czynności na pewno możemy zaliczyć między innymi naprawę narożników. Bardzo często zdarza się, iż uszkadzają się co przede wszystkim nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak nie ma konieczności martwić się i szukać fachowca, wystarczy zazwyczaj jedynie trochę czasu i odpowiednie narzędzia, aby zrobić to własnymi siłami.

Ochronne narożniki

Dzisiaj na rynku bez problemu możemy kupić specjalne, ochronne narożniki, dzięki którym nie będą one aż tak bardzo narażone na uszkodzenia. Wystarczy zazwyczaj jedynie zaopatrzyć się w nie w jednym z wielu sklepów. Najbardziej popularne na pewno są te wykonane z aluminium. Takie narożniki nie są zbyt skomplikowane w montażu, po prostu w czasie nakładania masy gipsowej wciska się je w nią i oczywiście odpowiednio ustawia, aby były pionowo. Przy nakładaniu ostatniej warstwy masy pokrywa się je gładzią gipsową i następnie maluje jak resztę ściany.

Gdy taka powierzchnia ulegnie uszkodzeniu, jej naprawy nie jest problemem. Wystarczy nam jedynie masa gipsowa i szpachelka, oraz papier ścierny do wyrównania warstwy. Jeżeli jednak powstały pęknięcia, dobrze jest jeszcze zaopatrzyć się w specjalną siatkę która wzmocni powierzchnię na której zostanie zastosowana. Z uszkodzonego miejsca musimy usunąć resztki tynku i kurz. Jeżeli jakieś fragmenty trzymają się słabo lepiej jest je usunąć i wykonać w tym miejscu nową warstwę.

Następnie przy pomocy szpachelki należy nanieść i wyprofilować na narożnik masę gipsową. Lepiej jest nakładać ją mniejszymi porcjami, a nadmiar zbierać ze szpachelki, aby nie robiły się nam niepotrzebne naddatki tynku w niepożądanych miejscach. Tak nareperowany narożnik należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Potem wystarczy go jedynie wyszlifować, do czego posłuży nam papier ścierny oraz oczywiście pomalować farbą w takim samym kolorze. Jeżeli jednak uszkodzenie jest nieco większe lub powierzchnia pękła, dobrze jest w tym miejscu zastosować specjalną siatkę wzmacniającą. Nakłada się ją na oczyszczoną ścianę, po czym pokrywa warstwą masy szpachlowej. Następnie, podobnie jak w przypadku narożników, należy ją wyrównać i zeszlifować przy pomocy papieru ściernego, a raczej warstwę tynku która się na niej znajduje. Ostatnim krokiem podobnie jak przy narożnikach, będzie pomalowanie tego miejsca farbą w tym samym kolorze co reszta ściany.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *