Lina holownicza – jaką wybrać?

Lina holownicza – jaką wybrać?

Niestety, ale awarie samochodu to coś, z czym powinien się liczyć oraz na co musi być gotowy każdy z nas. Nie jest to nic przyjemnego, kiedy nagle na samym środku jezdni zepsuje się nam auto i trzeba je odholować. Gdy to się jednak zdarzy to mamy dwie opcje – możemy wziąć holownik lub skorzystać z pomocy innego kierowcy, który za pomocą linki holowniczej zgodzi się nad odeskortować do naszego domu. Warto jednak pamiętać o tym, że takie holowanie jest dostępne tylko w przypadku określonych modeli aut, ponieważ nie wszystkie samochody mogą być holowane lub mogą holować inne pojazdy. Ale jeśli jesteśmy posiadaczami odpowiedniego auta to warto zastanowić się nad kupnem oraz doborem odpowiedniej linki holowniczej – która może okazać się bardzo pomocna dla nas, a także dla innych kierowców w potrzebie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się kierować przy wyborze linki holowniczej. Życzę miłej lektury!

Jaką długość linki holowniczej wybrać?
Jeżeli chodzi o długość linki holowniczej to jest to parametr, który jest określony szczegółowo przez właściwe przepisy ruchu drogowego. Otóż wedle tych rozporządzeń lina holownicza musi posiadać długość od czterech do maksymalnie sześciu metrów (warto to zapamiętać!), ponieważ tylko w takiej sytuacji gwarantuje ona nam bezpieczne holowanie. Obowiązkowym wymogiem jest także, aby na środku każdej linki holowniczej znajdowała się czerwona chorągiewka, natomiast w sytuacji, gdy jej nie ma to musimy oznakować naszą linkę pasami biało-czerwonymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze linki holowniczej?
Bardzo ważna dla nas będzie wartość udźwigu i to właśnie od niej należy zacząć analizę linek dostępnych na rynku. Generalnie, takie standardowe produkty mają wartość udźwigu około półtorej do trzech ton, aczkolwiek może nam się udać znaleźć nawet i mocniejsze w niektórych sklepach specjalistycznych. Istnieje dla przykładu lina wykonana ze stali, która ma wartość udźwigu aż czterdziestu ton. Poza wartością udźwigu istotny jest także materiał, z którego nasza linka jest wykonana. Takie standardowe linki zrobione są z polipropylenu, ale dobrze jest wybrać produkty, które są specjalnie wzmocnione na przykład taśmą itp. – ponieważ dzięki temu taka linka będzie mogła nam służyć przez dłuższy czas i będzie bardziej funkcyjna. Warto wspomnieć także o szeklach czy też hakach, które znajdują się na końcach linki – zaleca się aby były one zrobione ze stali, gdyż uodporniona ona dodatkowo na wpływ wilgoci – co przy polskich, warunkach pogodowych jest bardzo ważne. Poza tym, jeśli haki czy też szekle nie będą wykonane ze stali to wtedy po prostu bardzo szybko nam zardzewieją i staną się bezużyteczne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *