Kilka istotnych cech materiałów ściernych

Kilka istotnych cech materiałów ściernych

Szlifowanie jest bardzo uciążliwym zadaniem. Wielu majsterkowiczów wymienia je pośród najbardziej znienawidzonych prac wykończeniowych. Producenci materiałów ściernych i urządzeń do szlifowania proponują coraz więcej rozwiązań, dzięki którym stają się one wydajniejsze i mniej problematyczne. Gdy pracujemy nad ważnym projektem, cała ciężka praca prowadząca do celu może być bezużyteczna, jeśli wykończenie nie jest poprawne. Precyzja materiału ściernego jest, zatem kwestią kluczową, gdy chcemy uzyskać idealne wykończenie. O precyzji decyduje z kolei kilka cech materiału ściernego. Najważniejsze z nich to jakość materiału podkładowego oraz jakość ziarna ściernego.

Jakość materiału podkładowego

Materiał podkładowy musi być wystarczająco mocny, aby był stabilny, ale jednocześnie wystarczająco elastyczny, aby mógł się poruszać dostosowując do potrzeb. Materiał podkładowy dobrej jakości będzie posiadał odpowiednią kombinację elastyczności, stabilności i odporności na rozdarcie. Umożliwi wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych zadań.

Jakość ziarna ściernego

Tlenek glinu jest jednym z najczęstszych minerałów stosowanych do produkcji papierów ściernych ze względu na jego wszechstronne właściwości. Jest twardy i zachowuje ostre krawędzie, które rozpadają się, gdy podczas szlifowania powstaje ciepło i ciśnienie. W trakcie szlifowania jest to korzystne, ponieważ, stopniowe kruszenie się materiału powoduje odnawianie krawędzi tnących. Materiał ścierny przez długi czas traci swoich właściwości ścierających.

Istnieje jednak wiele różnych rodzajów tlenku glinu, które różnią się jakością, a tym samym wydajnością. Trudno jest określić typ na samym papierze, dlatego często jest to kwestia wypróbowania różnych rodzajów papieru i sprawdzania, który z nich działa najlepiej. W sklepach remontowo-budowlanych znajdziemy dziś niezwykle szeroki asortyment papierów ściernych. Można, więc porównać różne typy i wybrać najlepszą opcję. Oprócz tlenku glinu istnieją inne minerały ścierne, które są odpowiednie do różnych zadań. Na przykład węglik krzemu doskonale szlifuje kruche powierzchnie, takie jak płytki i szkło.

Na dobre szlifowanie wpływa nie tylko rodzaj ziarna, ale również jego rozprowadzane na arkuszu. Arkusze papieru dobrej jakości będą charakteryzować się równomiernym rozmieszczeniem ziarna ścierającego. Materiały ścierne o nierównomiernym rozkładzie powodować będą nadmierne gromadzenie materiału na podkładzie, a nawet wypalenie jego powierzchni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *