Ogród to jest coś, o czym marzy wielu z nas, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli więc należysz do szczęściarzy, którzy posiadają ogród to powinieneś zadbać oto, aby był on dobrze oświetlony. Skoro wkładamy tyle serca i energii, aby nasz ogród pięknie się prezentował, wszystko na nim kwitło i pachniało to zdecydowanie warto to wszystko wyeksponować przez dobranie odpowiedniego oświetlenia. Poza tym oświetlenie w ogrodzie ma także zastosowanie bardzo praktyczne – gdy wracamy późnym wieczorem do domu lepiej, szybciej i łatwiej trafimy do drzwi naszego mieszkania, gdy nasza droga do nich będzie odpowiednio oświetlona. Nie będziemy musieli po omacku szukać drzwi wejściowych oświetlając sobie drogę telefonem, co nie zawsze jest wystarczające. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie oświetlenie wybrać do swojego ogrodu to zapraszam do lektury tego artykułu!
Czym się kierować przy wyborze oświetlenia w ogrodzie?
Na pewno dobrze jest zaplanować oświetlenie, które będzie się składało z różnych elementów takich jak oświetlenie gruntowe, oświetlenie wolnostojące czy słupki oświetleniowe, które będą wyznaczać przebieg ścieżek ogrodowych. Jeżeli chodzi o oświetlenie gruntowe to dobrym pomysłem będzie kameralne oświetlenie najlepiej prezentujących się elementów naszego ogrodu, takich jak rzeźby, krzewy, drzewa, miejsca parkingowe czy wjazd do garażu. Ciekawym oraz ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem będą lampy solarne, włączniki z programatorem czasu oraz czujniki ruchu. Nie zapominajmy także o tym, aby zadbać oto, żeby nasze oprawy oświetleniowe pasowały do materiałów wykorzystanych przez nas w ogrodzie oraz do architektury naszego budynku. Obecnie coraz częściej odchodzi się od konwencjonalnych źródeł światła i inwestuje się w żarówki LED, technologie solarne oraz oprawy bezprzewodowe. Ich największym atutem, poza ekologią i oszczędnością energii i pieniędzy jest to że są one bardzo proste w konserwacji oraz w montażu.
Oświetlenie w ogrodzie, a rozwój technologii
Mamy tak duży wybór oświetlenia ogrodowego, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo popularne są proste formy, imitacje drewna lub kolor biały czy też srebrny. Poza ścieżką do mieszkania podświetlamy także ganek, wejście do domu czy parking. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii mamy coraz mniej ograniczeń, jeśli chodzi o formę lampy ogrodowej, które mogą przybierać naprawdę przeróżne kształty oraz wariacje. Pamiętajmy o tym, że lampy ogrodowe muszą być wykonane z odpornych na zmiany warunków atmosferycznych materiałów oraz powinny być bardzo szczelne. Ważna jest także wytrzymałość na wodę i zmianę temperatur, dlatego zwykle wykonywane są one z metalu lub ze szkła.
Dodaj komentarz