Jaki bidet do łazienki wybrać ?

Jaki bidet do łazienki wybrać ?

Jest on niezastąpiony do higieny intymnej, zarówno dla pań, panów i dzieci. Generalnie bidet zawsze występuje w duecie z sedesem. Oczywiście jego kształt bywa ultranowczesny, ale zadania – takie same od ponad 100 lat. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak bidet należy wybrać od łazienki. Przeczytaj go koniecznie!

Początki bidetu

Zacznijmy od tego, że historia bidetu zaczęła się na początku XVIII w. we Francji. Dopiero wiek później bidety produkowano już seryjnie, także w Polsce. Co ciekawe, jego kariera była bardziej błyskotliwa niż sedesu. Mało tego, aż do II wojny światowej uważano go za jedno z najważniejszych urządzeń w łazience, ważniejsze niż sedes! Musisz wiedzieć, że bez sedesu, zwanego wówczas waterklozetem, przez długie laty potrafiono się obejść. Oczywiście zastępowały go ubikacje w podwórkach oraz na klatkach schodowych kamienic. Natomiast w latach 20. i 30. XX w., kiedy z kąpieli korzystano zwykle raz w tygodniu, instalowanie bidetów w łazienkach lansowały prestiżowe czasopisma i higieniści.
Warto wspomnieć także o tym, że głośnym tematem konwersacji towarzyskich był projekt słynnego architekta Le Corbusiera, który zaproponował umieszczenie kąta z umywalnią i bidetem w sypialni. I chociaż bidet był przesłonięty w nim ścianką (niepełnej wysokości), ekscentryczny pomysł nie znalazł wówczas wielu naśladowców i tak jest do dziś.

Funkcje bidetu

Generalnie rzecz ujmując we współczesnych łazienkach bidet prawie zawsze tworzy duet z sedesem. Musisz wiedzieć, że jest to urządzenie służące przede wszystkim do higieny intymnych części ciała, ale można w nim również myć na przykład nogi. Poza tym z reguły jest instalowany w łazienkach przy sypialniach rodzinnych. Trzeba przyznać, że możliwość szybkiego umycia się i prosta obsługa to jego mocne atuty. Dlatego bidet najlepiej kupować razem z sedesem z tej samej kolekcji. Jednak bez względu na to czy będzie do model stojący, czy podwieszany, bidet polubi cała rodzina, nie tylko jej damska część.

Różne materiały

Przede wszystkim bidety są produkowane z takiej samej ceramiki jak sedesy czy umywalki. Zwykle najpopularniejszym kolorem jest biel, ale na zamówienie dostępne są także inne barwy. Generalnie przebierać można w kształtach – od stylizowanych na retro po modernistyczne kubiki. Natomiast do niektórych luksusowych modeli bidetów można dokupić dekoracyjne listwy w kolorze drewna, np. orzecha. Zazwyczaj są one dopasowane kolorystycznie do mebli z tych samych kolekcji. Ponadto nadają łazience elegancki szlif. Musisz także wiedzieć, że dekoracyjne detale z metalu mają bidety wielu producentów. Zwykle mogą to być dekoracyjne listwy albo postumenty. Zwykle kupuje się w komplecie z bidetem lub osobno.

Sprawdź inne porady TUTAJ


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *