Jak właściwie używać taśmy malarskiej?

Jak właściwie używać taśmy malarskiej?

​Decydując się na samodzielne malowanie mieszkania, warto wykorzystać akcesoria, które nie tylko ułatwią, ale i przyspieszą to zadanie. Jednym z nich jest specjalna taśma malarska. Możemy zastosować ją w celu bardziej efektywnego malowania. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:

Oczyść podłoże przed nałożeniem taśmy malarskiej
Nawet najlepszej jakości taśma maskująca nie pozostanie na miejscu, jeśli zastosujemy ją na zakurzonej, brudnej powierzchni. Zaoszczędzimy sobie mnóstwo czasu i frustracji, jeśli zaczniemy każdą pracę maskującą od dokładnego wyczyszczenia listwy lub ściany, na którą nakładamy taśmę. Zwykle wystarczy przetarcie danej powierzchni wilgotną szmatką. Ale jeśli podłoże jest tłuste, musimy je umyć roztworem detergentu. Zaczekajmy z rozpoczęciem maskowania, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

Zastosuj odpowiednią technikę przyklejania
Aby szybko i precyzyjnie nakleić taśmę malarską nie potrzebujemy wcale specjalnych narzędzi. Wystarczy przykleić kilka centymetrów taśmy do ściany i rozwinąć ją na około 15 cm. Trzymając taśmę mocno przy ścianie, obróćmy ją, aby przykleić ten odcinek taśmy i powtórzmy cały proces. Wymaga to trochę praktyki, ale opanowanie tej techniki pozwoli zwiększyć szybkość i dokładność maskowania.

Zadbaj o właściwe nałożenie taśmy w rogach
Łatwo jest uzyskać idealne dopasowanie do wewnętrznych narożników za pomocą prostej techniki. Zacznijmy od przyklejenia pierwszego kawałka taśmy na ścianie. Nie przycinajmy go dokładnie w roku, ale pozostawmy nieco dłuższy. Dzięki temu będziemy mogli wcisnąć taśmę do rogu za pomocą zwykłej szpachelki. Następnie przetnijmy wzdłuż zagięcia ostrym nożem i usuńmy odcięty kawałek. Teraz nie musimy być już tak ostrożni z następnym odcinkiem.
Precyzyjnie usuń taśmę
Idealnie byłoby usunąć taśmę maskującą natychmiast, gdy farba jest jeszcze mokra. Ale w rzeczywistości nie jest to praktyczne. Po pierwsze, większość farb na bazie wody wysycha dość szybko. Zanim skończymy malować pokój, miejsce, od której zaczynamy, zdąży już wysychnąć. Jeśli musimy nanieść drugą warstwę farby, z pewnością nie chcemy usuwać taśmy, aby ją za chwilę ponownie nakładać. Rozwiązaniem jest poczekanie, aż farba całkowicie wyschnie. Następnie trzeba przejechać krawędzią szpachelki w miejscu, w którym taśma styka się ze ścianą. Spowoduje to przerwanie wszelkich wiązań, które utworzyły się w trakcie malowania i zapewni, że usuniemy taśmę maskującą bez uszkadzania świeżo nałożonej farby.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *