Jak montować deski i parkiet podłogowy

Jak montować deski i parkiet podłogowy

O ile panele podłogowe nie sprawiają większych trudności i sami możemy je z łatwością założyć, to w przypadku desek oraz deszczułek podłogowych lepiej montaż zlecić ekspertowi.

Po pierwsze zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Pora roku ma duży wpływ ze względu na wilgotność i temperaturę powietrza. Istotna jest także wilgotność podłoża oraz samego drewna. Poproś fachowca o radę w doborze chemii, która jest konieczna do piel nacji tego typu podłogi.

Sposoby montażu

Najczęstszą praktyką w układaniu desek i deszczułek jest ich przyklejanie do podłoża. Obecnie są to gotowe do założenia elementy z wykończoną warstwą licową. Często stosuje się kleje dyspersyjne, które są bezpieczne w aplikacji z powodu wody, którą zawierają. Powodzeniem cieszą się także kleje reaktywne, są bezrozpuszczalnikowe i wspaniale łączą trudne do łączenia rodzaje drewna.

Lakier czy olej?

Zanim zdecydujesz się konkretne wykończenie, zwróć uwagę na rodzaj wnętrza oraz jego przeznaczenie. W pomieszczeniach mokrych, czyli kuchniach i łazienkach o wiele lepiej jest pokryć podłogę olejem. Sprawia, że stają się one wodoszczelne i odporniejsze na zabrudzenia. W suchych wnętrzach, np. w sypialni lepszy efekt przyniesie nałożenie lakieru. Na rynku jest szeroka oferta wszelkich lakierów do podłóg, a także substancji ulepszających podłogę z litego drewna.

Nowe trendy wykończeń desek i parkietów

Przedstawiliśmy podstawowe wykończenia, czyli olejowanie i lakierowanie powierzchni licowych podłogi. Są jednak także inne sposoby. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Jeśli pragniesz zmienić barwę podłogi na ciemniejszą to najlepiej poddać je działaniu substancji chemicznych lub obróbce termicznej. Najstarszym sposobem jest zastosowanie amoniaku, który sprawia, że np. drewno dębu nabiera czarnego koloru. Bardziej współczesne metody uzyskuje się za pomocą specjalnej chemicznej mieszanki, która drewno bukowe lub brzozowe zmienia na kolor brązowo-czarny. Za pomocą metody termicznej wspaniale pociemnia się drzewa: jesion, dąb czy sosnę. Kolor jaki jesteśmy w stanie uzyskać to od bursztynowego do ciemnobrązowego. Modnym i ciekawym rozwiązaniem są deski rustykalne. Są one sztucznie postarzane, mają liczne zarysowania i spękania, a nawet ślady po gwoździach. Wadą takich wyjątkowych podłóg jest ich zmniejszona odporność oraz trudność w utrzymaniu. Niezaprzeczalną korzyścią jest, że nie martwimy się o zarysowanie podłogi i nie zauważamy śladów użytkowania i niszczenia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *