Jak dobrze oświetlić swoje biurko?

Jak dobrze oświetlić swoje biurko?

Biurko to miejsce najważniejsze zarówno dla dziecka, które odrabia przy nim lekcje jak i dla studenta czy dorosłego, który pracuje w tym miejscu na komputerze albo z dokumentami. Jest to miejsce, w którym potrafimy spędzić naprawdę dużo czasu, a zwykle wszelkie prace, które dokonujemy przy biurku wymagają od nas dużego skupienia oraz spokoju. Z racji, że zwykle musimy także dużo pisać i czytać przy takich aktywnościach nasze oczy bardzo szybko się męczą, dlatego odpowiednie oświetlenie naszego biurka jest tak istotne. Wzrok to bardzo ważny zmysł, o który powinniśmy dbać każdego dnia, ponieważ im będziemy starsi, tym bardziej będzie się on osłabiał. W związku z tym lampka na biurko, którą kupimy powinna spełniać pewne wymogi i być jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym, czym kierować się przy wyborze lampki na biurko to zapraszam do lektury tego artykułu!

Czym się kierować przy wyborze lampki na biurko?
Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić odległość pomiędzy oświetloną powierzchnią, a żarówką. Nie każdy wie o tym, że taka odległość nie powinna być większa niż 35 centymetrów, ponieważ tylko w takiej sytuacji lampka jest w stanie na tyle oświetlić nasze miejsce pracy, aby nasze oczy nie męczyły się zbyt szybko i nas nie bolały. Poza tym bardzo istotne jest miejsce, w którym położymy nasze biurko oraz lampę. Skoro biurko ma nam służyć do pracy i nauki to powinniśmy wybrać kącik w naszym domu, który jest najlepiej oświetlony, a to zwykle oznacza, że należy postawić biurko przy oknie. Dzięki temu w ciągu dnia będziemy mieć pełny dostęp do promieni słonecznych oraz światła dziennego co dobrze wpłynie na nasz wzrok oraz samopoczucie. Poza tym wspomoże to naszą koncentrację, co jest bardzo istotne przy pracy oraz nauce. Warto także zwrócić uwagę na mobilność naszej lampki – jeśli będzie ona lekka i mniejszych rozmiarów to spokojnie będziemy mogli przenieść ją na stół do kuchni lub na szafkę do naszej sypialni. Dobrze by było, gdyby przewód elektryczny miał co najmniej 1,5 do 3 metrów, ponieważ wtedy możemy lampę podłączyć niemal do każdego miejsca w naszym mieszkaniu.

Natężenie i moc światła
Dawniej, starsze lampy nie posiadały takiej opcji jak regulacja natężenia światła. Na szczęście doczekaliśmy czasów, gdzie sami możemy sobie swobodnie regulować natężenie światła w lampach. Sami decydujemy czy światło będzie jaśniejsze, ciemniejsze, lekko przymrużone – w zależności od naszego nastroju oraz potrzeb. Natomiast jeśli chodzi o moc naszej lampki biurkowej to zwykle waha się ona pomiędzy 40, a 100 W – co powinno nam zupełnie wystarczyć. Oczywiście najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie dla nas zakup żarówek LED, ponieważ produkują one więcej światła, ale zużywają mniej energii elektrycznej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *