To, że warto zainwestować w oświetlanie ogrodowe nie podlega najmniejszej dyskusji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego warto taką właśnie inwestycję poczynić, jakie może ona przynieść korzyści. Poniższe przykłady powinny rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić posiadaczy ogrodów do zakupu oświetlania zewnętrznego.
Oświetlanie czyni ogród bezpieczniejszym
Każdy zgodzi się z twierdzeniem, iż bezpieczeństwo jest zdecydowanie najważniejsze. Ogród będzie miejscem o wiele bardziej bezpiecznym, jeśli wieczorami i nocą zostanie on właściwie oświetlony. Tutaj należy zwrócić uwagę na owo „właściwe oświetlanie”, tj. musi ono być odpowiednio rozmieszczone i zamontowane – w przypadku oświetlania z instalacją elektryczną najlepiej zlecić montaż profesjonalistom. Nie może ono stać byle gdzie i byle jak, bo to groziłoby ciągłymi potknięciami, być może upadkami, a nawet porażeniem prądem!
Z kolei oświetlenie rozmieszczone i zainstalowane prawidłowo będzie bardzo pomocne. Dzięki niemu będzie można przechadzać się alejkami ogrodowymi bez ryzyka potknięcia się przykładowo o kamień czy zabawkę zostawioną przez dziecko (tu warto zastanowić się nad oświetlaniem montowanym w nawierzchni wzdłuż alejek). Z racji tego, że będziemy dość dobrze widzieć, dokąd idziemy, nie poniszczymy przypadkowo kwiatów i innych roślin. Równie ważne jest oświetlanie schodów prowadzących do domu oraz oświetlanie podjazdu. Warto pamiętać o tym, że oświetlony ogród jest miejscem na tyle widocznym, iż nie będą mogli się po nim przemieszczać niespostrzeżenie nieproszeni goście.
Oświetlanie czyni ogród miejscem magicznym
Wieczorne spacery i wszelki inny odpoczynek na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie jest rzeczą niebywale kojącą, nastrajającą do spokojnego snu. Na pewno jednak nie jest niczym przyjemnym błądzenie w ciemnościach i zastanawianie się, czy to tylko wiatr poruszył drzewami czy może ktoś tu jest… Przebywanie w ogrodzie powinno kojarzyć się z relaksem, nie ze stresem. Oświetlanie ogrodowe sprawi zaś, że nie będzie towarzyszyło nam uczucie strachu i dodatkowo wprowadzi miły, romantyczny nastrój. Zadbany i prawidłowo oświetlony ogród będzie miejscem wręcz magicznym. Osoby kochające przyrodę z pewnością docenią to, iż dzięki oświetlaniu będą mogły podziwiać ją również nocą.
Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu?
Ogród ogrodowi nierówny. To, że znajomi mają takie a nie inne oświetlenie ogrodowe, niekoniecznie musi oznaczać, iż nasz ogród będzie prezentował się z takim właśnie oświetleniem równie pięknie. Bardzo wiele zależy od charakteru samego ogrodu. Są ogrody mniejsze i większe, urządzone w bardzo tradycyjnym czy na wskroś nowoczesnym stylu, z większą czy mniejszą ilością kwiatów, krzewów, drzew. Należy ocenić, gdzie i z jakiego powodu przyda się lampa ogrodowa. Mniejsza, dająca bardziej łagodne światło dla efektu dekoracyjnego rabatek, bardziej użytkowa przy schodach wejściowych do domu.
Kupując lampy ogrodowe stojące czy wiszące, kinkiety, latarnie przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, oprawy muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak ogromny upał, mróz, deszcz. Przed zakupem należy sprawdzić czy dana lampa nie jest uszkodzona (czy nie jest nigdzie pęknięta, czy oprawa jest szczelna). Pomimo, iż mamy prawo do złożenia reklamacji, wiadomo jak wygląda to w praktyce.
Oświetlanie z instalacją elektryczną czy bez niej?
Jest to tak naprawdę temat bardzo szeroki i zasługujący na osobne omówienie, ale najogólniej rzecz biorąc, można zakupić oświetlenie ogrodowe z instalacją elektryczną lub bez instalacji. To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wymaga instalacji, co wiąże się najczęściej z wizytą elektryka i koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość. Plusem jest to, że zyskujemy stałe źródło światła. Oświetlenie bez instalacji także ma swoje plusy. Największym jest, to że wystarczy je kupić i postawić w dowolnie wybranym miejscu, bez konieczności wzywania fachowca.
Dodaj komentarz