Czym kierować się wybierając narzędzia ogrodowe?

Czym kierować się wybierając narzędzia ogrodowe?

​Wszyscy mamy nasze ulubione narzędzie ogrodowe. Może to być 20-letnia łopata lub nowoczesny wertykulator. Jednak to, co mają ze sobą wspólnego, to ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Tworząc swój własny zestaw narzędzi ogrodowych, warto na wstępie określić nasze potrzeby i oczekiwania. Niezależnie od tego, czy poszukujemy narzędzi ogrodniczych dla początkujących, czy też jesteśmy profesjonalnymi ogrodnikami, wybrane narzędzia muszą odpowiadać naszemu stylowi pracy oraz zadaniom, którym są dedykowane.

Wytrzymałość i jakość wykonania
Narzędzia ogrodnicze powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia. Nie chcemy przecież, co chwilę kupować nowych grabi, sekatorów czy motyk. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi do ogrodu, jest sposób wykonania. Kupując łopatę sprawdźmy, zatem, jak rączka przymocowana jest do trzonka. Czy po uderzeniu o pierwszy lepszy kamień uchwyt nie złamie się? Solidne narzędzia są z pewnością droższe. Jednak raz zainwestowane pieniądze zwrócą się.

Uchwyty i ich ergonomia
Kolejną kwestią decydującą o wyborze konkretnych narzędzi ogrodowych są uchwyty. Od tego zależy komfort naszej pracy. Miękki uchwyt z odpowiednich materiałów, takich jak guma spowoduje mniej pęcherzy i ograniczy ból dłoni. Istnieją antypoślizgowe uchwyty, które są przydatne podczas prac ogrodowych na deszczu. Dzięki nim narzędzia nie będą wyślizgiwały się z naszych dłoni. Wiele narzędzi posiada obecnie specjalne, ergonomiczne uchwyty, które pozwalają odpowiednio dostosować nacisk dłoni na uchwyt. Większe uchwyty minimalizują obciążenia, a zarazem zapewniają lepsze trzymanie ręki na narzędziu.

Test narzędzi ogrodniczych przed zakupem
Zawsze powinniśmy przetestować narzędzie przy zakupie. Spróbujmy odwzorować ruch, który będziemy wykonywali za pomocą narzędzia, aby sprawdzić, czy ma ono odpowiednią dla nas wysokość, przyczepność i wagę. Testowanie narzędzia pomoże upewnić się, że mamy do czynienia ze sprzętem idealnie dopasowanym do nas. Długość rączki powinna pozwalać na maksymalne wykorzystanie możliwości narzędzia, przy minimalnym wysiłku. Dłuższe uchwyty pozwalają na chwyt dwuręczny i ułatwiają dźwiganie. Weźmy to pod uwagę, jeżeli zamierzamy kupić np. łopatę. Mogą być również pomocne dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, których możliwości ruchowe są w jakiś sposób ograniczone.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *