Wybór okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?

Wybór okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?

Na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli okapów kuchennych, że aż głowa mała. Nie ma się jednak co dziwić – trudno sobie nam teraz wyobrazić gotowanie w kuchni bez takiego urządzenia jak okap kuchenny. Jest to naprawdę duże udogodnienie dla kucharzy i kucharek, ponieważ wszelkie te mniej i bardziej przyjemne opary, wydobywające się z naszych garnków nie zadymiają nam naszej kuchni. Dzięki temu nie mamy potrzeby otwierania okien w kuchni w zimne i deszczowe dni. W związku z tym zanim wybierzemy się do sklepu w celu zakupienia odpowiedniego okapu kuchennego dobrze to wcześniej przemyśleć, aby dopasować nasz okap do szybu wentylacyjnego, wielkości kuchni oraz własnego stylu. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym kierować się przy wyborze okapu kuchennego to zapraszam do lektury tego artykułu!

Zwróć uwagę na wydajność okapu kuchennego!
Wydajność jest to bardzo ważny parametr przy zakupie okapu kuchennego na który warto zwrócić uwagę. Jest ona mierzona w m3/h, dlatego przed wyborem odpowiedniego urządzenia dobrze jest określić kubaturę naszej kuchni, w której będzie zamontowany okap (czyli policzyć długość/szerokość/wysokość). Generalnie zaleca się, aby okap był w stanie w ciągu godziny przerobić sześciokrotną pojemność naszego pomieszczenia. Możemy tu posłużyć się przykładem: załóżmy, że Twoja kuchnia ma 3 metry na 2,5 metra, a wysokość jej to 2,5 metra, w takiej sytuacji kubatura pomieszczenia powinna wynosić dokładnie 18, 75 m3. Przy takich wymiarach zakłada się więc, aby wydajność okapu była wyższa lub równa jak 112 m3/h.

Okap kuchenny, a liczba biegów
W przypadku okapu kuchennego liczba biegów oznacza regulacje prędkości pracy naszego urządzenia. Działa to w ten sposób, że na najwyższym biegu siła ssąca jest największa, natomiast na najniższym – najmniejsza. Generalnie istnieją dwa sposoby, aby powiększyć siłę ssącą – skokowy oraz ciągły, którego dokonujemy za pośrednictwem przycisków i pokręteł. Obecnie w sklepach możemy znaleźć okapy z kilkoma biegami, zwykle od dwóch do czterech. Wiadomo, że jeśli na palniku będziesz mieć na przykład tylko małą kawiarkę to nie będziesz potrzebować ogromnej siły ssącej do tego, aby pozbyć się pary. W takiej sytuacji spokojnie wystarczy Ci tylko pierwszy bieg i dzięki temu zaoszczędzisz energię elektryczną i swoje pieniądze. Jeśli zaś chodzi o najwyższy bieg to warto go używać gdy na przykład przygotowujemy wystawną kolację dla naszych znajomych czy też rodziny, a na każdym palniku będziemy gotować inne danie, natomiast w piekarniku będzie dochodziło nam pyszne ciasto. Dzięki dobrego okapowi kuchennemu szybki i skutecznie pozbędziemy się niechcianych zapachów i wrócimy do gości w dobrym nastroju.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *