Czy widły są konieczne do pracy w ogrodzie?

Czy widły są konieczne do pracy w ogrodzie?

​Kiedy chcemy we właściwy sposób zadbać o ogród, kolekcja narzędzi ogrodniczych rośnie. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy zaczynamy od podstaw. Łopata do dużych prac, kielnia do mniejszych zadań i oczywiście nożyce do przycinania. Chociaż te trzy narzędzia powinny wystarczyć, nie zawsze są one najbardziej wydajne w przypadku każdej pracy ogrodniczej. Czy kiedykolwiek próbowaliście wkopać się w skalistą lub niezwykle zagęszczoną, gliniastą ziemię łopatą ogrodową? To bardzo ciężka praca. Używanie wideł do takich zadań, wydaje się lepszym pomysłem, bo pomaga zmniejszyć obciążenie naszego ciała i narzędzi.

Funkcje wideł ogrodowych
Istnieje kilka różnych rodzajów wideł ogrodowych. Każdy typ jest przeznaczony do określonych celów. Podstawowymi widłami ogrodowymi są duże widły z czterema lub ośmioma zakrzywionymi zębami. Widły te są zwykle używane do przenoszenia kompostu, ściółki lub gleby. Krzywe zęby pomagają zebrać dużą kupę ściółki lub kompostu, aby rozłożyć go w ogrodzie lub przerzucać na stosie. Widły do kopania to widły z czterema lub sześcioma zębami, które są płaskie, bez żadnych zakrzywień. Widły do kopania to narzędzie, którego potrzebujemy podczas kopania w zwartej, gliniastej lub skalistej glebie. Mocne zęby wideł kopiących są w stanie poradzić sobie z najtrudniejszym podłożem. Widły do kopania mogą służyć do „kopania” ziemi lub po prostu poluzowywania gleby.

Oczywiście, jeśli używamy wideł do ciężkich prac, potrzebujemy mocnych, dobrze skonstruowanych narzędzi. Zęby stalowe są zawsze najlepszą opcją. Trzonek i uchwyty powinny być natomiast wykonane są z włókna szklanego lub drewna, aby narzędzie było lżejsze. Istnieją modele wykonane w całości ze stali. Są one na pewno bardziej wytrzymałe, jednak o wiele cięższe. Trzonki wideł ogrodowych dostępne są w różnych długościach, a ich uchwyty są w różnych kształtach. Najczęstszym rozwiązaniem są uchwyty w kształcie litery D lub T. Jak w przypadku każdego narzędzia ogrodniczego, powinniśmy wybrać widły dostosowane do siebie i swojego wzrostu. Osoby niższe, powinny kupić widły krótsze. U osób wyższych dłuższe widły zmniejszą obciążenie pleców. Ergonomia prac ogrodowych jest niezwykle ważna. Czasami spędzamy przecież w naszym ogrodzie wiele godzin, wykonując zadania wymagające sporej siły i zaangażowania. Warto je sobie ułatwiać!

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *